Co je to defensivní způsob jízdy


Když se přihlásíme do autoškoly, pak jednou z věcí, o které nás začnou učit hned první hodinu, je defensivní způsob jízdy. Většina lidí však neví, co to přesně znamená, a ještě méně chápe, proč je to tak důležité. Přitom se jedná o něco, co nám může zachránit život. Není tedy divu, že je na něj kladen takový důraz. Bohužel většina řidičů si to ke své škodě vůbec neuvědomuje. Měli bychom se tedy podívat, co to vlastně obnáší.

 

večerní provoz na silnici

 

V první řadě je to pravidlo reakce na okolí. Jednoduše řečeno vždy počkáme, než budeme mít naprostou jistotu, co udělá řidič vedle nás či ten protijedoucí. Zde musíme pamatovat, že zdaleka ne všichni dodržují dopravní předpisy, především co se používání blinkru, přednosti v jízdě či předjíždění dodržují. Je proto vhodné čekat do poslední možné chvíle, pokud tím samozřejmě neomezujeme provoz.

 

Dále sem patří jízda přiměřenou rychlostí. Ta v tomto případě znamená, že zvládneme dostatečně včas reagovat na případnou překážku na silnici, ať už je to chodec, který vběhne do vozovky, neboť si nás nevšimne, spadnutí větší větve či například srna, která se rozhodne přeběhnout na druhou stranu. Vždy bychom měli jet jen tak rychle, abychom stihli včas zastavit.

 

auto po dopravní nehodě

 

K tomu patří i udržování dostatečné vzdálenosti od vozidla před námi. To by mělo zajistit, aby v případě, že onen vůz do něčeho narazí nebo jen prudce zabrzdí, my do něj zezadu nenarazíme. Z tohoto důvodu také není „lepení se“ na vozidlo před námi například proto, že jede pomalu, dobrý nápad. Nikdy totiž nevíme, co se může stát.

 

S tím souvisí další věc, totiž předvídání možných rizik a předcházení problémů s nimi spojenými. Pokud například jedeme pozdě večer či velmi brzo ráno lesním úsekem, je pravděpodobné, že se setkáme se zvěří. Ve městě zase musíme počítat s chodci, kteří budou přecházet i mimo vyhrazené přechody.

 

Pokud budeme všechna tato pravidla dodržovat, je pravděpodobné, že se nakonec vyhneme dopravní nehodě, která by mohla skončit i tragicky.