Výstavba podlahového topení může být zábavná


Pozorovali jste někdy pracovníky stavební firmy, kteří obkládali dům izolační vrstvou, a své dílo završili finální omítkou? V těchto situacích se velmi často stává, že vnímáme pracovní činnost jako zábavnou hru. Je to vlastně jakási tvořivá skládačka, a pokud tato práce dotyčné jedince naplňuje a baví, je velký předpoklad, že si svou práci užijí, což se také pozitivně projeví na samotném výsledku.

práce na počítači na podlaze

V podobném duchu se může odehrávat i instalace podlahového topení ve vašem domě.

Teď si možná řeknete samo pro sebe, co je zábavného na míchání betonu a zalévání potrubí, když je to docela dřina, a navíc se musí dlouho čekat, než beton vytvrdne. V zásadě máte pravdu, na betonování toho moc zábavného není, ale na suchém systému pokládky ano. Dnes se totiž nebuduje podlahové topení pouze betonováním, existuje metoda, kdy se na podlahu pouze na sucho položí reflexní fólie, na ní systémová deska podlahového topení o tloušťce Heatsys 30 mm, a do drážek v deskách se zasunou topné trubky. Pokládka je rychlá a připomíná spíše dětské puzzle, než stavební práci.

žena u stolu

Jakmile položíte desky na podlahu a připojíte topné trubky k rozdělovači, můžete prakticky ihned začít topit. Rozdělovač se zapojí do topného zdroje, a podlahové topení je z poloviny hotové. Zapojování rozdělovače přenecháte instalatérům, ale to ostatní zvládnete sami.

Druhou polovinu výstavby podlahového topení svépomocí tvoří cemento-vláknité nebo sádro-vláknité desky. Je to kompozitní velmi tvrdý a pevný materiál, který si snadno poradí s lidskou chůzí a zátěží nábytkem. Na tyto desky se pak už jen položí (opět nasucho bez betonu a malty) kročejová izolace a laminátová plovoucí podlaha nebo palubky, případně může podlahu tvořit koberec či dlažba z keramiky nebo z kamene. Suché podlahové topení jste schopni zhotovit sami během několika dnů a ušetříte spoustu peněz za stavební firmu, která zalévá topení do betonu.